Projektoktatás az iskolánkban
Az érték időtálló dolog. Értékekre szükségünk van. Ezért határoztuk el, hogy a 2016/17-es tanévtől projektoktatást vezetünk be az iskolánkban. Fő témánk a FA lesz.
Mi a projekt?
A projekt középpontjában a problémamegoldó, gondolkodó ember, az általa létrehozott értékek állnak. A projekt komplex ismeretszerzést biztosít. Lényege, hogy nem a tényszerű ismeretekre, hanem az ismeretek megszerzésének folyamatára, a kivitelezés módjára helyezi a hangsúlyt. Olyan szerteágazó tevékenység ez, amely több területet összekapcsolásával éri el a célját. Életszerű helyzeteket produkál, újfajta látásmódra és gondolkodásra alkalmas. A gyerekek a projekt során az életkori sajátosságnak megfelelően tanulnak ás alkotnak egyidőben úgy, hogy közben jól érzik magukat. A projektoktatás tehát egy tanulási-tanítási stratégia, amelynek középpontjában nem a tanítás, hanem az aktivitásra támaszkodó tanulás áll. A projekt végeredménye mindig a produktum.
Miért döntöttünk a projektoktatás mellett?
- A gyereké a főszerep, a tanító csak irányít, szervez, ellenőriz.
- Mindennél jobban fejleszti a kreativitást, problémamegoldást, gondolkodást, rendszerben való látást és eligazodást, összerendezést, tervezést, megvalósítást, a képességek fejlesztését, miközben az ismeretek feltárása, kutatása, bevésése és alkalmazása is megtörténik.
- A gyerekek fejében az előzetes, a korábban és a projekt alatt megszerzett ismeretek új rendszerbe illeszkednek.
- Van feladattudatuk, szereptudatuk, érzik a felelősség jelentőségét, a közösségben alkotás módját. Képesek elfogadni egymás véleményét, meggyőzni a másikat, együttműködni.
- Megváltozik a tanuláshoz való viszonyuk, fegyelmezetlenségük megszelídül, kialakul önértékelésük.
- Azok a készségek, amelyeket a projekt fejleszt, nélkülözhetetlenek az életben való boldoguláshoz.
Melyek a projektoktatás szakaszai, azaz hogyan zajlik a munka?
- Témát választunk. (A FA témán belül minden csoport mást kutat majd.)
- Tervet készítünk. (A tanító mint moderátor együtt tervez a tanulókkal, és arra figyel, hogy minden gyerek megtalálja a feladatát a munkában.)
- Adatokat gyűjtünk. (Mindenki gyűjt - bárhol, ahol információhoz jut.)
- Feldolgozzuk a témát. (Dolgozunk az órán, tanításon kívül, folyamatosan vagy csak egy ideig – a lényeg, hogy egyéni tapasztalatok alapján alkossunk.)
- Összeállítjuk a terméket – azaz a produktumot. (Minden csoport munkájának eredménye egy produktum lesz.)
- Értékeljük a projektet. (A tanulók értékelik saját munkájukat és egymásét, illetve saját és mások hozzájárulását a közös tevékenységben.)
- Bemutatjuk a produktumokat. (Az egész éves munkánkat egy Projektnapon mutatjuk be, ahová a szülőket is meghívjuk.)
A projektmunkához kívánunk minden gyereknek és tanítónak sikeres és eredménye tanévet!
Az iskola pedagógusközössége nevében a projekt koordinátorai:
Kováč Sylvia és Pethes Emese