Az országos rovásdöntőn a Völgyben

2018. máj 18.
2017/2018
Az országos rovásdöntőn a Völgyben

XIV. Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó döntőjének helyszínéül idén a varázslatos hangulatú medvesalji Völgy szolgált, a Gömörpéterfali Almás-pusztán.

A jelentkezők száma 2018-ban 158 volt, ezért idén is három körzeti forduló döntötte el az országos vetélkedőbe jutott diákok névsorát. Felvidéki rovásíró diákjaink táborát – nagy örömünkre -  évről-évre gyarapítják a szomszédos országokból (Magyarország és Délvidék) érkező gyermekek is.

A reggel 9:00 órai kapunyitást követően a diákok hangos rovás-olvasással indították a vetélkedő napját. 9:30 órakor üdvözölte a megjelent rovásírókat, szüleiket és kísérőiket Szabó Klaudia háziasszony, a Medvesalja Polgári Társulás képviseletében. Gömörpéterfala polgármestre: Köböl Gyula köszöntője után Z.Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke tájékoztatta a jelenlévőket a napi események sorrendiségéről.

Az írásbeli feladatok elvégzése után, a diákok és kísérőik részt vehettek egy történelmi sétán a Völgyben, megcsodálhatták az őseinkről faragott szobrok sokaságát, tésztát gyúrhattak házias körülmények között és meghallgatthatták Patassy Sándor „Őseink-hőseink“ c. előadását is. A kellemes, napsütötte várakozás hangulatát a medvesaljai citerazenekar tette élvezetessé. Az ízletes, bográcsban főtt gulyás elfogyasztása után, 14:00 órakor elkezdődött a várva-várt eredményhirdetés.

Ahogy azt Z.Urbán Aladár is évről-évre hangsúlyozza: „Az országos rovásírás-vetélkedőn a résztvevő diák gyarapodik tudásban, gazdagodik tapasztalatokban, remélhetően élményekben részesül, ezért a rovásírás-vetélkedőnek csak nyertesei lehetnek. Önmagában ez a vetélkedő nem cél, csak keret ahhoz, hogy a felvidéki magyar kis és nagy diákok megismerjék sorstársaikat, barátságok szövődjenek köztük ősi műveltségünk ékes bizonyítéka, a magyar rovásírás által.

Ugyan mindenki, aki részt vett a vetélkedőn nyertes, de iskolánk 7 döntőbe jutott diákjának teljesítményét külön ki kell emelnem:

Ördögh Zsófia, az alsó tagozatos korcsoport címvédő 1.helyezettje lett idén is. Példaértékű teljesítménye páratlan!

Matuska Margaréta, alsó tagozatos diáklány, idén szeptemberben ismerkedett meg életében először a rótt jelekkel – szorgalmából és szerény természetéből kifolyólag az alsó tagozatos korcsoport országos 3. helyezettje lett! Hatalmas elismerés!

Pupák Viktória – 5.évfolyamos tanuló, már 3.éve ismeri és gyakorolja ősi írásunkat. Kitartásának eredménye, hogy korcsoportjának országos döntőjében a 17 diák közül – mindössze 2 hibaponttal 7. helyezést ért el! Rendkívüli teljesítmény!

Puss Veronika és Nyári Dávid Gergő – szintén 5.évfolyamos tanulók, akik 3. éve ismerik a rovásírást. Az évek alatt tanúsított igyekezetük és szorgalmuk alapján nagy dicséret illeti őket is. Korcsoportjuk 17 diákja közül mindössze 3 hibaponttal Veronika 10., Gergő 10 hibaponttal 11. helyezést értek el. Az ő korcsoportjuk volt az egyik legerősebb, s legügyesebb!

Balla Fanni és Hegedűs Emma – 8.évfolyamos diáklányok, akik immáron 6.éve vesznek részt rendszeresen a Felvidéki Rovásíró Vetélkedőkön, rendkívül ügyesek. Példás hozzáállásuk miatt és szorgalmas természetükből kifolyólag, évente sikerül a dobogó körüli helyszíneket elérniük. Fanni idén mindössze egy hibaponttal lett korcsoportjának országos 2. helyezettje, Emma pedig 2 hibaponttal ugyanitt 5. helyezést ért el. Az ő korosztályuk is rendkívül erős volt! Nagyon ügyesek voltak!

Zsófi mindezen felül különdíjban is részesült:  a Palóc Társaság egy szép égetett emléklappal jutalmazta azt a három diákot, akinek összesített hibapontjuk nulla volt és időbelileg a legügyesebbek voltak. Ördögh Zsófia alig 21 percet szánt az egész 50 percig tartó vetélkedő időtartamának felhasználásra – így büszke 2. helyezést is szerzett! Gratulálunk!

Az emléklapok, és ajándékok átvétele után, nemzeti Himnuszunk közös eléneklésével búcsút vettünk a medvesaljai Völgy varázslatos erejű helyszínétől, s útnak indultunk Érsekújvár felé. A teljesség igénye alapján, megálltunk Füleken egy megérdemelt fagylaltra és megtekintettük a festői szépségű várat is.

A hosszú és ugyan fárasztó utazást feledteti velünk az a sok élmény és emlék, amellyel szerencsésen hazaértünk. Ismételten szeretném megköszönni iskolánk igazgatónőjének: Novák Monikának, a Szülői Szövetség elnökének: Kis Péternek és Érsekújvár városának - Klein Otokár polgármesternek, hogy lehetővé tették a Felvidéki-országos Rovásíró vetélkedő döntőjébe jutott diákjaink utaztatását! Nélkülük a versenyen való részvétel szinte lehetetlen lett volna! Köszönjük!

Végezetül: az immáron 14. alkalommal megrendezésre kerülő Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő letisztultságáról és hitvallásáról tanúskodik az évente gyarapodó létszám, a vetélkedőn részt vevő diákok és kísérőik példás viselkedése, hozzáállása és öltözete. Az államilag elismert kreditpontot ugyan nem kínáló vetélkedő mára oly népszerűvé vált a felvidéki magyar ajkú társadalomban, hogy élmény volt ismét megélni az ehhez a közösséghez való tartozás örömét!

A Palóc Társaság és a Felvidéki Rovók ezt az országos szintű nemes rendezvényt a magyarságért érzett felelőssége megnyilvánulásaként valósítja meg immár tizennegyedszer, mert döntő fontosságúnak tartja a rovásírás megszerettetését a magyar fiatalokkal. Hitvallásuk alapján a körzeti döntőkön és az országos döntőn részt vett tanulók, diákok, tanárok, szülők és egyéb kísérők szép élményekkel feltarisznyálva a folytatás igényével térnek majd haza.

Z.Urbán Aladár gondolatával osztozva: „Legyen ez a nap a magyarságukhoz ragaszkodók, magyarságukért cselekedni, áldozatot is hozni tudók ünnepnapja! Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt a sikerért, érezzük jól magunkat a felvidéki rovásírók sokasodó közösségében, s ne csak az első helyeken végzettek érezzék magukat nyertesnek, hanem valamennyien!“

Salgó Gabriella tanítónő