November 16. - A tolerancia nemzetközi napja

2018. november 19.
2018/2019
November 16.  -  A tolerancia nemzetközi napja

Az   UNESCO kezdeményezésére ünnepelik 1996 óta szinte az egész világon. A legfontosabb célja a figyelem felhívása az intolerancia veszélyeire és az erőszakmentesség fontosságára.

Ezen a napon mi is tolerancia-napot tartottunk a felső tagozat részére. Először megbeszéltük mit jelentenek a következő kifejezések: tolerancia, xenofóbia, rasszizmus, antiszemitizmus, diszkrimináció, sztereotípia, és hogy hogyan függenek össze a toleranciával. Aztán arról beszélgettünk, hogy élnek közöttünk olyan emberek is, akik valamilyen fogyatékkal születtek. Pl. nem látnak, nem hallanak, valamelyik végtagjuk hiányzik, esetleg kerekesszékben kénytelenek leélni az életüket. Vajon milyen lehet így élni? Naponta meg kell küzdeniük egy csomó akadállyal és le kell küzdeni azokat. Az egyes aktivitásokkal megpróbáltunk olyan szituációkat teremteni, ahol a tanulók csak bizonyos érzékszerveikre hagyatkozhattak, mint pl. a hallás, szaglás, tapintás, ízlelés, vagy a térbeli tájékozódás bekötött szemmel. A tanulók még kipróbálhatták, hogy milyen szájjal illetve lábbal festeni, tenyérlenyomatot készíthettek, bekötött szemmel focizhattak. Végül mindenki szavazott, ki az, akit leginkább tolerál a megadott emberek közül, és ki az, akit a legkevésbé képes elfogadni. (A szavazás eredménye: leginkább elfogadják a mozgássérülteket és a színesbőrűeket. Legkevésbé fogadják el az alkoholista vagy drogfüggő embereket és a bevándorlókat.)

A kilencedikesek még egy filmet is megnéztek az interaktív teremben Nick Vujicicról, aki karok és lábak nélkül jött világra, és életének célja és értelme az lett, hogy meséljen embertársainak, és megerősítse őket abban, hogy legyenek céljaik és valósítsák meg álmaikat.

A tanulók nagyon jól érezték  magukat ezen a napon. Játszva tapasztalták meg, milyen az élet a fogyatékkal élők számára. A célunk ezzel a rendezvénnyel  az volt, hogy a gyerekek megértőbbek legyenek ezen emberek iránt, ugyanis a tolerancia a kölcsönös megértés és tisztelet alapja.

Földy Judit és Pethes Emese